Haber /Duyuru

SİVRİSİNEKLE MÜCADELEDE LEPİSTES ÜRETİMİ PROJESİ
 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olarak 13 ilçemizdeki sulama havuzlarında üreyen sivrisineklerle biyolojik mücadele kapsamında mücadeleyi arttırmak, maliyeti düşürmek ve biyosidal ürün kullanımını azaltmak hedeflenmiştir.

İl genelinde tarım ve hayvancılık amaçlı kullanılan ve sivrisinek üreme kaynakları olan sulama havuzlarında başka canlıların yaşaması ve tarım amaçlı kullanılması sebebiyle kimyasal ürün kullanılamaması hedeflenmektedir. Sivrisinek larvalarıyla beslenen balık türü havuzlara bırakılarak hem tarım ürünleri hem de havuzlarda bulunan diğer canlıların zarar görmesi engellenmektedir. Vektörle mücadelenin dallarından biri olan biyolojik mücadeleyi artırarak hem kimyasal kullanımının azaltılması hem de maliyet oranlarını düşürülmesi hedeflenmiştir.

Ayrıca bu konuyla ilgili bir Avrupa Birliği projesi yazıp Bakanlığa sunulmuştur. Daha profesyonel balık üretim tankları kurmak planlanmaktadır. Yaklaşık 20 dezavantajlı kadın vatandaşımıza da istihdam sağlamak hedeflenmektedir. Böylece hem onların ekonomisine katkı sağlanacak hem de sivrisinek sorununa çözüm üretilecektir. Kadın vatandaşlarımız bu balıkları Mersin Büyükşehir Belediyemiz adına üretecektir. Belediyemiz de onlardan satın alacaktır. Ayrıca Türkiye genelinde Lepistes üretim merkezi olmayı hedeflemekteyiz.