Haber /Duyuru

DENİZ KİRLİLİĞİ DENETİMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 06/06/2011 tarih ve 2011/9 Yetki Devri Genelgesi ile Mersin Büyükşehir Belediyemiz Deniz Denetim Ekibi, ikisi yüksek donanıma sahip olmak üzere toplamda üç denetim teknesi ve İnsansız Hava Aracı (DRONE) ile Mersin Körfezi ve Demirleme Alanı da dahil olmak üzere belirlenen alanda tüm deniz araçlarının denize yasadışı olarak atık boşaltımının engellemesi amacıyla Deniz Denetimi gerçekleştirmektedir.

Mersin Büyükşehir Belediyemiz bünyesine kazandırılan ve özellikle deniz ile çevre denetimlerinde kullanılacak olan İnsansız Hava Aracı (Drone) ile Deniz Denetim faaliyetine destek verilecektir. IHA aracı ile sadece deniz araçlarının takibi değil, ihtiyaç halinde karadan ve akarsulardan kaynaklı deniz kirliliği ile il sınırları içi sulak alanların, göletlerin kontrolü de yapılması planlanmaktadır.

Deniz kirliliği denetimi sonrasında yasadışı olarak atık deşarjı yaptığı tespit edilen gemilere Çevre Kanunu kapsamında belirlenen prosedüre uyarak idari yaptırım uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Söz konusu denetim faaliyeti kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Mersin İl Müdürlüğü ile Mersin Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon sağlanmaktadır.

YÖNETMELİK, GENELGE VB İÇİN LİNK        

* Gemilerden Kaynaklanan Deniz Kirliliğinin Kontrolünde Görevlendirilecek Olan Deniz Kirliliği Denetim Personeli İle Bu Personele Verilecek Eğitime İlişkin Genelge (Tebliğ No: 2010/8),       https://cygm.csb.gov.tr/tebligler-i-441

 

* Yetki Devri Genelgesi (Yasadışı Boşaltım) (Tebliğ No: 2011/9),

https://cygm.csb.gov.tr/tebligler-i-441

 

                                        DENETİM VE CEZAİ İŞLEM İSTATİSTİKLERİ